Uchwała antysmogowa od 1 stycznia 2024r.
Przepisy niewątpliwie zakazujące użytkowania kopciuchów zaczęły obowiązywać w kolejnych siedmiu polskich województwach.
Nowe przepisy znowu wchodzą w życie.
Nowy rok przyniósł zakaz wykorzystywania kopciuchów, który tak jak już w niektórych, obowiązuje w kolejnych województwach:
• wielkopolskim, dolnośląskim i lubelskim – dla kotłów niespełniających norm żadnej z klas oraz klasy 1. I 2. zgodnie z normą PN-EN 303-5:2002.
• zachodniopomorskim i świętokrzyskim – dla kotłów klasy 3. I 4.
• śląskim i podkarpackim – dla kotłów bezklasowych używanych od pięciu do dziesięciu lat od daty ich produkcji.
Więcej czasu na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła zyskali, między innymi mieszkańcy województw :
• małopolskiego – 30 kwietnia 2024 roku
• lubelskiego – do 2027 roku
• opolskiego – do 2030 roku
Jakie są plusy wprowadzenia uchwały antysmogowej między innymi w Krakowie?
Warto zauważyć że dzięki uchwale antysmogowej, miasto staje na straży czystego powietrza i zdrowia mieszkańców. Ścisłe normy dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz inwestycje w ekologiczną infrastrukturę sprawiają, że Kraków zmierza ku środowisku bardziej przyjaznemu.
Niewątpliwie, długofalowe korzyści obejmują poprawę jakości powietrza, jednocześnie redukcję chorób związanych z zanieczyszczeniem oraz rozwój środków transportu ekologicznych. Uchwała antysmogowa to krok w stronę zrównoważonego miasta, gdzie każdy oddech to akt dbałości o środowisko i własne zdrowie.
Co uchwała antysmogowa oznacza w praktyce dla mieszkańców małopolski?
W samym Krakowie oczywiście zakaz używania paliw stałych obowiązuje od 1 września 2019 roku.
Niemniej jednak istotne zmiany dotyczą przede wszystkim gmin ościennych Krakowa gdzie problem smogu niewątpliwie jest bardzo duży, a zanieczyszczone powietrze migruje przedostając się niestety również do samego miasta.
od 30 kwietnia 2024 roku zakaz używania najstarszych kotłów, nareszcie będzie również obowiązywał w miejscach takich jak:
- miasta: Krzeszowice, Skała, Skawina, Słomniki i Świątniki Górne
- gminy miejsko-wiejskie: Krzeszowice, Skała, Skawina, Słomniki i Świątniki Górne
- wiejskie: Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce (s. Wawrzeńczyce), Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia (s. Jerzmanowice), Kocmyrzów-Luborzyca (s. Luborzyca), Liszki, Michałowice, Mogilany, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki
Zakazy spalania paliw stałych są omijane a takie działanie oczywiście może się okazać bardzo kosztowne. Warto zauważyć że w samej Małopolsce w ubiegłym roku przeprowadzono blisko 27 tys. kontroli (które wykryły blisko 500 naruszeń). Właściciele domów, którzy po terminie granicznym nadal będą wykorzystywać stare kopciuchy na węgiel, w konsekwencji mogą zapłacić nawet do 5 tys. zł kary.
Jak nie KOPCIUCH? to co?
Niewątpliwie najczęściej wybierany źródłem ciepła w ostatnich latach są powietrzne pompy ciepłą. Na taki wybór wpływa nie tylko niezawodność i bez emisyjność urządzenia, ale również wysokie dotacje takie jak Mój prąd czy Czyste powietrze.
Oprócz pompy ciepła idealną alternatywą dla starego kotła będą opcje takie jak:
- ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej,
- kocioł gazowy
- ogrzewanie elektryczne,
- kocioł na lekki olej opałowy
Umów się na bezpłatny audyt i sprawdź co okaże się najlepszym wyborem w przypadku Twojego domu
co niewątpliwie przeniesie Cię na Ekologiczną stronę mocy!